אודות הטרילותרפיה


"את הראש יש ללמד לחשוב נכון. אל הרגש יש לפתוח דלת. את האני האמיתי יש להעיר להנהגת השלישייה הפנימית, ולמדיטציה. ולפתע יופיע האושר שהיה שם כל הזמן ולא הצליח לצאת החוצה. בתוך הבצל מסתתר יהלום. אם רק נקלף קצת את הבצל, אור גדול ייצא החוצה, קסם מופלא החבוי בכל אחד מאיתנו." (ניסים אמון)

שיטת הטרילותרפיה פותחה על ידי ניסים אמון. השיטה משלבת בתוכה את הבנת מבנה הנפש כפי שהוא בא לידי ביטוי בזן-בודהיזם מחד, ובגשטלט וטכניקות מן הפסיכולוגיה המערבית מאידך.

הטיפול הטרילותרפי מתבסס על ההבנה כי מקור חוסר הנוחות שאנו חווים הינו פנימי ולא חיצוני, והוא נובע מהעובדה שבכל אחד מאיתנו קיימות גישות שונות למציאות: הגישה ההגיונית-רציונאלית, הבאה לידי ביטוי במחשבות, והגישה הרגשית, הבאה לידי ביטוי ברגשות. הפער והמתח בין מה שצריך לעשות (הגישה ההגיונית-רציונאלית) לבין מה שרוצים לעשות (הגישה הרגשית) הוא מקור חוסר הנוחות. אנו נולדים עם הפוטנציאל להיות מאוזנים אבל עם השנים, הסביבה בה אנו גדלים, הבית בו אנו חיים, הורינו, חברים, בתי הספר השונים ואף אירועים מסוימים משפיעים על שני קולות אלו ומעצבים אותם. לעיתים קרובות, אחד משני הילדים הפנימיים - "הראש" ההגיוני או "הרגש" האמוציונאלי - מתחיל להשמיע קול רם יותר על חשבון השני. שני צדדים אלו באישיותנו מרכיבים, במונחי המזרח, את הקארמה שלנו.

העבודה הטרילותרפית פועלת בשני מישורים:

האחד הוא מישור הילדים הפנימיים. באמצעות טכניקה מיוחדת המטפל מפריד בין הראש לבין הרגש ומנסה לאתר, לפתור ולגשר בין הבעיות והמצבים הכואבים שהביאו למצוקה. המטפל עובד להחזיר את מערכת היחסים בין הראש לבין הרגש למצב מאוזן ולעבודת צוות וזהו, למעשה, תהליך של גישור פנימי בין החלקים של אישיותנו. במישור השני העבודה מתרחשת מול האמצע שלנו - מול ההורה של שני הילדים. המטפל פונה למי שאנחנו באמת, אל האני שלפני התוספות, ההטבעות וההתניות שעיצבו את הראש והרגש שלנו. המטפל הטרילותרפי יודע להוציא את בעל-הבית הפנימי ולעורר אותו לפעולה מהמצב הרדום בו היה. ה"עצמי האמיתי" מתעורר אז לחיים ומבטיח ליטול אחריות ולהוביל את הילדים הפנימיים.

עם תהליך ההתעוררות של דמות האמצע, נחלש הרעש הפנימי של הראש והרגש.
השקט הטבעי הוא המצב הבסיסי והבריאות שבה ומופיעה ואיתה שלווה ורוגע.

הטיפול בטרילותרפיה מסייע, משלים ותומך גם בתהליך ההחלמה ממגוון מחלות גופניות העשויות להופיע אצל אנשים שחוסר האיזון הפנימי אצלם הוא חריף ומתמשך. הקשר בין המצב הנפשי והבריאותי אינו מוטל בספק: ככל שיותר אנרגיה ומשאבים מושקעים בויכוח הפנימי, פחות מהם מופנים לצרכי הטיפול העצמי של גופינו.
לצפייה בגלריה